Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Team Gold | Dressage | Sarah Tubman (First Apple) Codi Harrison (Katholt’s Bossco) Anna Marek (Fire Fly) Cristian Simonson (Son of a Lady) |
Individual Silver | Dressage | Anna Marek (Fire Fly) |
Team Gold | Show Jumping | McLain Ward (Contagious) Karl Cook (Caracole de la Roque) Kent Farrington (Landon) Laura Kraut (Dorado 212) |
Individual Silver | Show Jumping | Kent Farrington (Landon) |
Individual Bronze | Show Jumping | McLain Ward (Contagious) |
Team Silver | Eventing | Sydney Elliott (QC Diamantaire) Sharon White (Claus 63) Caroline Pamukcu (HSH Blake) Liz Halliday (Miks Master C) |
Individual Silver | Eventing | Caroline Pamukcu (HSH Blake) |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Team Silver | Para Driving for Singles | Tracy Bowman (Albrecht’s Hoeve’s Lars) Bob Giles (Brynithon Flyers Magic) Diane Kastama (Tjibbe) |
Individual Gold | Para Driving for Singles | Tracy Bowman (Albrecht’s Hoeve’s Lars) |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Team Silver | Dressage | Sabine Schut-Kery (Sanceo) Adrienne Lyle (Salvino) Steffen Peters (Suppenkasper) |
Team Silver | Show Jumping | Kent Farrington (Gazelle)
Laura Kraut (Baloutinue) Jessica Springsteen (Don Juan van de Donkhoeve) McLain Ward (Contagious) |
Individual Gold | Para Dressage Individual Test Grade I | Roxanne Trunnell (Dolton) |
Team Bronze | Para Dressage Grade IV Team Test to Music | Kate Shoemaker (Solitaer 40) Rebecca Hart (El Corona Texel) Roxanne Trunnell (Dolton) |
Individual Gold | Para Dressage Grade I Freestyle to Music | Roxanne Trunnell (Dolton) |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Team Gold | Eventing | Boyd Martin (Tsetserleg) Lynn Symansky (RF Cool Play) Tamie Smith (Mai Baum) Doug Payne (Starr Witness) |
Team Silver | Dressage | Nora Batchelder (Faro SQF) Jennifer Baumert (Handsome) Sarah Lockman (First Apple) |
Team Bronze | Show Jumping | Beezie Madden (Breitling LS) Alex Granato (Carlchen W) Lucy Deslauriers (Hester) Eve Jobs (Venus d’Fees des Hazalles) |
Individual Gold | Dressage | Sarah Lockman (First Apple) |
Individual Gold | Eventing | Boyd Martin (Tsetserleg) |
Individual Bronze | Dressage | Jennifer Baument (Handsome) |
Individual Bronze | Show Jumping | Beezie Madden (Breitling LS) |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Team Silver | Dressage | Laura Graves (Verdades) Adrienne Lyle (Salvino) Kasey Perry- Glass (Dublet) Steffen Peters (Suppenkasper) |
Team Gold | Driving | James Fairclough (Bento, Citens, Dapper, Zenden) Misdee Wrigley Miller (Beau, Bravour 54, Bolino D, Calipso 86) Chester Weber (Splash, First Edition, Reno, Boris W) |
Team Gold | Reining | Casey Deary (Heavy Duty Chex) Daniel Huss (MS Dreamy) Jordan Larson ( Arc Gunnabeabigstar) Cade McCutcheon (Custom Made Gun) |
Team Gold | Show Jumping | Laura Kraut (Zeremonie) Devin Ryan (Eddie Blue) Adrienne Sternlicht (Cristaline) McLain Ward ( Clinta) |
Individual Silver | Dressage | Laura Graves (Verdades) |
Individual Silver | Driving | Chester Weber (Splash, First Edition, Reno, Boris W) |
Individual Silver | Reining | Daniel Huss (MS Dreamy) |
Individual Silver | Para-Dressage | Rebecca Hart (El Corona Texel) |
Individual Bronze | Reining | Cade McCutcheon (Custom Made Gun) |
Individual Bronze | Para-Dressage | Rebecca Hart (El Corona Texel) |
Individual Bronze | Para-Dressage | Kate Shoemaker (Solitaer 40) |
Individual Bronze | Para-Dressage | Roxanne Trunnell ( Dolton) |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Team Bronze | Dressage | Steffen Peters (Legolas 92) Laura Graves (Verdades) Kasey Perry-Glass (Dublet) Allison Brock (Rosevelt) |
Team Silver | Show Jumping | Beezie Madden (Cortes ‘C’) Lucy Davis (Barron) Kent Farrington (Voyeur) McLain Ward (HH Azur) |
Individual Bronze | Eventing | Phillip Dutton (Mighty Nice) |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Team Gold | Dressage | Steffen Peters (Legolas 92) Laura Graves (Verdades) Sabine Schut-Kery (Sanceo) Kimberly Hershlow (Rosmarin) |
Team Gold | Eventing | Marilyn Little (RF Scandalous) Boyd Martin (Pancho Villa) Phillip Dutton (Fernhill Fugative) Lauren Kieffer (Meadowbrooks Scarlett) |
Team Bronze | Show Jumping | McLain Ward (Rothchild) Georgina Bloomberg (Lilli) Lauren Hough (Ohala) Kent Farrington (Gazelle) |
Individual Gold | Dressage | Steffen Peters (Legolas 92) |
Individual Gold | Eventing | Marilyn Little (RF Scandalous) |
Individual Gold | Show Jumping | McLain Ward (Rothchild) |
Individual Silver | Dressage | Laura Graves (Verdades) |
Individual Bronze | Show Jumping | Lauren Hough (Ohlala) |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Team Bronze | Dressage | Susan Blinks (Flim Flam) Robert Dover (Rainier) Guenter Seidel (Foltaire) Christine Traurig (Etienne) |
Team Bronze | Eventing | Nina Fout (3 Magic Beans) David O’Connor (Giltedge) Karen O’Connor (Prince Panache) Linden Wiesman (Anderoo) |
Individual Gold | Eventing | Nina Fout (3 Magic Beans) |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Team Silver | Eventing | Bruce Davidson (Heyday) Jill Henneberg (Nirvana) David O’Connor (Giltedge) Karen O’Connor (Biko) |
Team Silver | Show Jumping | Leslie Burr Howard (Extreme) Anne Kursinski (Eros) Peter Leone (Legato) Michael Matz (Rhum IV) |
Team Bronze | Dressage | Robert Dover (Metallic) Michelle Gibson (Peron) Steffen Peters (Udon) Guenter Seidel (Graf George) |
Individual Bronze | Eventing | Kerry Millikin (Out and About) |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Team Silver | Eventing | Lana DuPont (Mr. Wister) Kevin Freeman (Gallopade) Michael Page (Grasshopper) J. Michael Plumb (Bold Minstrel) |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Team Gold | Show Jumping | Frank Chapot (San Lucas) Kathy Kusner (Unusual) Mary Mairs (Tomboy) William Steinkraus (Sinjon) |
Team Gold | Eventing | Kevin Freeman (Reno Pal) William Haggard (Bold Minstrel) Michael Page (Grasshopper) J. Michael Plumb (Markham) |
Individual Gold | Show Jumping | Mary Mairs (Tomboy) |
Individual Gold | Eventing | Michael Page (Grasshopper) |
Individual Gold | Dressage | Patricia Galvin (Rath Patrick) |
Individual Silver | Eventing | Kevin Freeman (Reno Pal) |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Team Gold | Show Jumping | Frank Chapot (Diamant) George Morris (Night Owl) William Steinkraus (Riviera Wonder) Hugh Wiley (Nautical) |
Team Silver | Dressage | Patricia Galvin (Rath Patrick) Karen McIntosh (Scipio) Jessica Newberry (Forstrat) |
Team Silver | Eventing | William Haggard (Bold Minstrel) Michael Page (Grasshopper) J. Michael Plumb (Markham) Walter Staley, Jr. (Sebastian) |
Individual Gold | Dressage | Patricia Galvin (Rath Patrick) |
Individual Gold | Eventing | Michael Page (Grasshopper) |
Individual Silver | Eventing | J. Michael Plumb (Markham) |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
USA did not medal |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Team Gold | Eventing | Lt. Col. Charles Anderson (Reno Palisades) Lt. Col. Frank Henry (Swing Low) Col. Earl Thomson (Reno Rhythm) |
Team Silver | Dressage | Lt. Robert Borg (Klingsor) Lt. Col. Frank Henry (Reno Overdo) Col. Earl Thomson (Pancraft) |
Individual Silver | Eventing | Lt. Col. Frank Henry (Swing Low) |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Individual Silver | Eventing | Capt. Earl Thomson (Jenny Camp) |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
Team Gold | Eventing | Capt. Edward Argo (Honolulu Tomboy) Maj. Harry Chamberlain (Pleasant Smiles) Lt. Earl Thomson (Jenny Camp) |
Team Bronze | Dressage | Capt. Isaac Kitts (American Lady) Capt. Alvin Moore (Water Pat) Capt. Hiram Tuttle (Olympic) |
Individual Silver | Eventing | Lt. Earl Thomson (Jenny Camp) |
Individual Silver | Show Jumping | Maj. Harry Chamberlain (Show Girl) |
Individual Bronze | Dressage | Capt. Hiram Tuttle (Olympic) |
MEDAL | DISCIPLINE | TEAM MEMBERS(S) |
---|---|---|
USA did not medal |
Medal | Discipline | Team Member(s) |
---|---|---|
USA did not medal |